• Dôkazy použiteľné v rozvodovom konaní
    Nepodceňujte zákonný postup pri dokazovaní nevery


Dokazovanie manželskej nevery nemusí byť také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá.


Väčšina ľudí sa mylne domnieva, že pokiaľ potrebujú dokázať partnerovu neveru, môžu na to použiť všetky dostupné prostriedky a súd bude za každú cenu na ich strane.


Opak je však pravdou a zákonný proces dokazovania je v tomto smere značne obmedzený, až sa v niektorých momentoch môže zdať, že sú zákony tvorené na ochranu podvodníkov.


V prvom rade, súdy môžu prihliadať iba na dôkazy, ktoré boli získané zákonným spôsobom[1].


Rovno tak môžete zabudnúť na kópie emailov, výpisy komunikácie zo sociálnych sietí alebo nahrávky telefonátov.


Všetky tieto dôkazy porušujú ochranu listového tajomstva a je vysoký predpoklad, že ste sa k nim dostali páchaním trestného činu.


Podobne je to aj s nezákonným nahrávaním osoby na diktafón alebo fotografovaním milencov bez ich súhlasu. Nahrávaním v uzavretých priestoroch sa dopúšťate trestného činu a na verejnosti porušujete ustanovenie Občianskeho zákonníka na ochranu osobnosti (§11).


Pokiaľ by ste sa ešte rozhodli uvedené osoby svojpomocne sledovať alebo využiť na túto činnosť svojich priateľov, môžete sa dopustiť trestného činu nebezpečného prenasledovania.


V zásade jediným zákonným prostriedkom, ktorý môžete v rozvodovom konaní použiť, sú výpovede očitých svedkov alebo záverečná správa vypracovaná detektívnou kanceláriou s licenciou.


Ani detektívna kancelária to nemá v tomto smere jednoduché a detektívne služby nemôže poskytovať nezákonným spôsobom.


Každý zdravo uvažujúci človek predpokladá, že detektívna kancelária, ktorá je na svoju činnosť oprávnená licenciou, bude mať zo zákona  umožnené zbierať všetky dôkazy, ktoré by mohli pomôcť dokázať pravdu.


Takmer každá detektívna kancelária má na svojej webovej stránke detektíva s fotoaparátom alebo iné zariadenia, ktoré slúžia na vytváranie záznamov.


Aké sú v tomto smere oprávnenia podľa zákona o SBS?


§ 59 Obmedzenie činnosti detektívnej služby

(1)

Detektívnu službu nemožno vykonávať spôsobom, ktorým sa zasahuje do osobnostných alebo iných práv chránených zákonom33) ->


33) Napríklad § 11 až 16 Občianskeho zákonníka. ->


Ochrana osobnosti

§ 11

Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.


§ 12

(1)

Písomnosti osobnej povahy, podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením.



Z toho vyplýva, že súkromný detektív má zo zákona zakázané fotografovať akúkoľvek osobu bez jej súhlasu.

Prvá poznámka, ktorú sme pri kontrole z KRPZ odboru SBS dostali – „dúfame, že ste nikoho nefotili.“


Iste, koho by napadlo, že súkromný detektív bude počas svojej práce používať fotoaparát?


Okrem toho treba spĺňať ešte ďalšie kvantá byrokratických nezmyslov, ktoré sa snažia klientovi zákonné dokazovanie nevery čo najviac skomplikovať.


Niet sa čomu čudovať, že nakoniec sa mnoho ľudí rozhodne svoju situáciu riešiť cez rôzne pochybné subjekty, ktoré detektívne služby poskytujú na čierno, ale bez zbytočných formalít.


No pokiaľ potrebujete na súde vyhrať spor v podobe spravodlivého rozdelenia majetku alebo zverenia detí do vlastnej starostlivosti, určite budete mať lepšiu pozíciu, keď sa budete držať zákona.


Detektívna kancelária vám v tomto smere síce nemôže oficiálne poskytnúť fotky alebo nahrávky milencov, ale vypracuje podrobnú správu o pohybe a činnosti sledovanej osoby, ktorú je možné považovať za silný dôkazný prostriedok.


Zároveň vám samozrejme každá kancelária dodá aj potrebné fotky a iné záznamy, ktoré budú oficiálne od anonymných subjektov a použiť ich môžete minimálne pred vlastnou rodinou, aby bolo jasné, kto je za rozpad manželstva zodpovedný.


 >> ČÍTAŤ ĎALŠÍ ČLÁNOK >>



[1] Súd by nemal automaticky odmietnuť dôkaz získaný nezákonným spôsobom, ale by mal najskôr vykonať test proporcionality. V rámci testu zhodnotí, či má v danom prípade prednosť ochrana súkromia nahrávanej osoby alebo právo na spravodlivý proces druhej strany.